До погроз забрати дітей у батьків і депортувати в РФ окупанти вдаються через усвідомлення нелояльності населення до них на захоплених територіях України.
Як пише "Голос Америки", російські окупанти на захоплених територіях дедалі частіше шантажують українських батьків тим, що заберуть у них дітей, депортують до Росії й віддадуть на усиновлення. Росіяни вимагають від людей виконувати їхні вказівки, зокрема отримувати російські паспорти та голосувати на так званих "виборах", інформує UAINFO.org.
"Уже з'явилися відкриті погрози, шантаж дітьми, коли представники окупаційної влади ходять по квартирах і будинках на Херсонщині, і кажуть, що якщо ви не візьмете паспорти та не проголосуєте, ми у вас заберемо дітей і відправимо їх до Росії на усиновлення", — розповів заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.
За словами експерта, до таких погроз окупанти вдаються через усвідомлення нелояльності населення до них. Загарбники вважають, що лише жорсткими погрозами про вилучення дітей з родин вони зможуть домогтися покори від українців на захоплених територіях.
Читайте також: Росіяни не пустили до школи старшокласників, які не мають паспорта РФ: вимагають "виправити ситуацію"
Зазначається, що подібні залякування росіян лунають і в інших окупованих частинах України, про що повідомляв і український Генштаб, і міжнародні експерти, які працюють в Україні.
З викрадених дітей виховують лояльних "росіян". Зокрема, колишній спостерігач ОБСЄ в Донецькій області, чеський кримінолог Петр Пойман у коментарі "Голосу Америки" повідомив, що українських дітей на окупованих територіях намагаються виховати як лояльних російських громадян, готових загинути за російські цілі у війні проти України.
"Перед початком широкомасштабної агресії до лютого 2022 року я був тривалий час у моніторинговій місії ОБСЄ в Донецьку, і там ми могли зблизька спостерігати "Молоду Гвардію" і "Юнармію". Туди приїжджали молоді люди й з Росії, але більшість складали місцеві молоді люди", — каже Пойман.
За його словами, молодь на захоплених територіях стає легкою здобиччю російських пропагандистів, які пропонують їм долучатися до російських молодіжних організацій, а потім потрапляють на фронт.
"Їх просто використали – й дуже швидко. Думаю, що багатьох з них уже нема серед живих, бо вони загинули поміж перших із початком російської широкомасштабної агресії. Метою цих організацій було виховання слухняності, нормалізація насильства і підготовка до вступу в російську армію, або для служби в місцевих силових структурах", — каже Пойман.
Читайте також: "Путін’юґенд": Кремль зомбує дітей з окупованих територій і робить з них майбутнє "гарматне м'ясо"
Експерт також наголошує, що російські окупанти приділяють особливу увагу ідеологічному вихованню дітей. Погрози відібрати дітей і депортувати їх до Росії, якщо батьки не виконуватимуть вимоги загарбників, лунали також і на Харківщині.
Після звільнення українських територій на Київщині, Харківщині, Херсонщині Пойман побував у цих районах і дізнався від місцевих жителів, що їх змушували віддавати своїх дітей до організованих росіянами шкіл. І також погрожували відібрати дітей у разі відмови.
"Коли ми побували на визволених територіях у Харківській області у жовтні-листопаді минулого року, ми відвідали різні села. У селі Варварівка, що неподалік російського кордону, і яке перебувало під окупацією майже пів року, нам розповіли, що окупаційна влада привезла свої підручники та навіть деяких своїх учителів, щоб змусити місцеву школу працювати за російською програмою. Російська адміністрація сказала місцевим людям, що вони мають відправити дітей до школи, а якщо хтось не послухає, то їхніх дітей відправлять до Росії й там вони отримають нових батьків", — каже Пойман.
З іншого боку, зазначає чеський експерт, російська влада на Харківщині не зуміла організувати навчальний процес в усіх окупованих населених пунктах. Зокрема, в селищі Борова, неподалік Ізюму, українські вчителі відмовилися працювати за російською програмою, тож окупанти цю школу просто закрили. Упродовж кількох місяців окупації школа не працювала, додає Пойман.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube