Шановні читачі, UAINFO.org пропонує до вашої уваги традиційну добірку найцікавішого зі світу блогосфери за сьогодні, 20 грудня.
У 2024-му все буде вдесятеро швидше і веселіше: інтерв'ю з полковником Світаном
Головна причина, чому Сили оборони України не досягли суттєвих успіхів у звільненні окупованих територій 2023 року – нестача далекобійних засобів та авіації. Українським захисникам за великим рахунком доводилося задовольнятися озброєнням, радіус дії якого не перевищував 25 кілометрів – саме на такі відстані вони й змогли просунутися.
Але у 2024 році ситуація може кардинально змінитись. З великою ймовірністю можна очікувати, що Україна отримає і далекобійні системи, і авіацію. І тоді "все буде швидше і веселіше", причому на порядок. У десять разів прискориться темп просування Сил оборони та вдесятеро скоротяться наші втрати. Таку думку в ексклюзивному інтерв'ю OBOZ.UA висловив льотчик-інструктор, полковник ЗСУ у запасі, військовий експерт Роман Світан.
– Чи припускаєте ви, що після закінчення так званих президентських виборів у Росії, які пройдуть у березні 2024 року, там можуть суттєво активізувати мобілізацію?
– Це можна зробити без проблем, але постає питання доцільності. Якщо в Росії вбачать у цьому потребу, вони включать механізм мобілізації на повну, але поки що в цьому немає жодної необхідності.
Справа в тому, що наступальних дій росіяни не плануватимуть – у них немає такого механізму по жодному з напрямків. Нині їхня головна проблема – як цей фронт обороняти від нас.
А для оборони їм поки що наразі вистачає тієї кількості військовослужбовців, які до них і так приходять до рекрутингових центрів і стають на бойове чергування, якщо можна так сказати. Вони такого ресурсу вистачає.
На сьогодні мобілізація їм не потрібна. А далі дивитимемося.
– Чи може Путін ухвалити інші непопулярні рішення після цих "виборів"?
– Навряд чи. Що він зараз робитиме? Він років п'ять відновлюватиме війська, свою армію. А це переважно залежить від економіки, від запуску військових виробництв. З особовим складом у нього проблем немає, але має великі проблеми з технікою.
Великий прорив росії на фронті малоймовірний – британська розвідка
Великий прорив росії на фронті малоймовірний. Продовжуються локальні російські атаки на декількох напрямках, повідомляє Міноборони Британії, інформує UAINFO.org з посиланням на Інформаційний спротив.
Як йдеться у зведенні британської розвідки, Україна останніми тижнями мобілізувала зусилля для покращення польових укріплень, оскільки її сили повертаються до більш оборонної позиції вздовж більшої частини лінії фронту. Це сталося після закликів президента Зеленського з кінця листопада 2023 року прискорити фортифікацію на ключових напрямках.
Зазначається, що на кордоні з Білоруссю українські військові укріплювалися за допомогою “зубів дракона”, колючого дроту та протитанкових ровів.
При цьому британська розвідка наголошує, що ситуація на фронті залишається статичною, великий прорив росіян малоймовірний.
Військовий експерт Катков розповів, як FPV-дрони можуть зняти "тягар" з української артилерії на фронті
Українська артилерія стикається з гострою нестачею снарядів, попри наявність фінансів.
Про це розповів військовий експерт, головний редактор Defence Express Олег Катков в етері телеканалу "Еспресо", інформує UAINFO.org.
"Річ у тім, що зі снарядами проблема наступна: гроші у всіх є, снарядів немає. Навіть через те, що їхня вартість значно збільшується, вона вже під 4 тисячі доларів / євро за один снаряд — це актуальна ціна наразі. А питання у можливостях їхнього виробництва попри те, що потужності збільшуються у США, Європі, але вони, звісно, не встигають за тією нормою витрат боєприпасів, яка є в Україні, адже для Збройних сил саме артилерія є основною рушійною силою як в обороні, так і в наступі. Тобто без артилерії складно, бо немає інших засобів далекобійного масового ураження тому, що, знову таки, артилерія тягне на собі цей тягар через відсутність достатньої кількості авіації", — пояснив експерт.
Катков наголосив, що важливим аспектом є те, що йдуть кроки для того, щоб зняти з артилерії так званий тягар, зменшити високу потребу в боєприпасах: "Заступник міністра оборони України Гаврилюк сказав, що певною мірою у цьому допоможуть тільки FPV-дрони, і буде зроблене розширення виробничої бази, звісно, не йдеться про те, що всі FPV-дрони замінять артилерію — це неможливо, але зняти певний тягар бойового ураження — це для них під силу".
За словами експерта, для цього необхідне збільшення виробництва безпілотників як в Україні, так і за кордоном.
Ще 500 тисяч людей? Чи потрібна додаткова мобілізація та навіщо: пояснення експерта
Генеральний штаб запропонував президенту Володимиру Зеленському мобілізувати ще 450-500 тисяч українців. Але йдеться не про збільшення складу ЗСУ, а про заміну тих бійців, які перебувають на фронті з початку повномасштабної війни.
Про це в коментарі РБК-Україна сказав військовий експерт та майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман, інформує UAINFO.org.
Навіщо потрібна додаткова мобілізація
Озвучена на прес-конференції президентом Зеленським цифра в 500 тисяч людей — це не додаткова кількість людей, яких хочуть мобілізувати, зазначив Гетьман. За його словами, мова про заміну тих, хто провів на війні вже два роки.
"У нас багато людей вже воюють декілька років, їм треба давати відпочинок. Мають бути люди, які їх замінять. Можливо, цих людей, які відвоювали рік чи два, треба буде звільняти, бо людина так довго не може (воювати — ред.). Люди віддали все, що у них було — здоров'я, сили", — пояснив експерт.
Однак, як додав Гетьман, мобілізація не означає попадання лише на фронт, оскільки існують різні посади і не тільки на лінії зіткнення.
"Я розумію, що багато хто не хоче мобілізуватися. Тут треба розуміти, що мобілізація — це не обов'язково гвинтівка в руки і на фронт. В ЗСУ дуже багато роботи, крім лінії зіткнення. Інженерна робота, мобільна робота, розвідка, відділення зв'язку, стройова служба, бухгалтерія, служба озброєння. Навіть має бути так звана служба оркестру, офіцери по роботі з особовим складом, капелани. Тут можна довго перечислювати", — сказав він.
Арабські ЗМІ показали "українських військових" у Секторі Гази. МЗС відреагувало
Телевізійна мережа Al Araby випустила сюжет про нібито участь українців у лавах Армії оборони Ізраїлю у військових операціях у Секторі Гази. Однак Україна не відправляла військовослужбовців ЗСУ до регіону на Близькому Сході.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Twitter (X) речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко, інформує UAINFO.org.
"Україна не відправляла своїх солдатів у Сектор Газа чи будь-який інший регіон світу. Українська армія захищає свою територію від російської агресії", — наголосив чиновник.
Також представник МЗС, реагуючи на сюжет арабських ЗМІ, висловив припущення, що на кадрах могли бути показані люди слов'янської зовнішності або громадяни Ізраїлю українського походження.
"Можливо в Alaraby TV йдеться про ізраїльських громадян українського чи слов'янського походження, проте вони не мають жодного відношення до української держави", — зазначається в заяві Ніколенка.
Спікер додав, що українська сторона сподівається на якнайшвидший мир на Близькому Сході.
Росія може відкрити другий фронт у Європі, треба готуватися, – командувач армії Бельгії
Командувач збройних сил Бельгії адмірал Мішель Хофман вважає, що країна-агресор Росія може у майбутньому відкрити другий фронт у Європі. Після України наступними цілями Кремля можуть стати Молдова або країни Балтії.
Про це Хофман сказав в інтервʼю VRT News. Він звернув увагу на те, що Росія перевела свою економіку на воєнні рейки, і закликав Європу готуватися, інформує UAINFO.org з посиланням на OBOZ.UA.
"Ми бачимо, що Росія перейшла до воєнної економіки. Я думаю, ми б мали рацію, якби хвилювалися. Мова, яку використовує Кремль і президент Володимир Путін, завжди неоднозначна. Не виключено, що вони можуть відкрити другий фронт колись у майбутньому", – зазначив адмірал.
Зараз РФ здається ослабленою війною в Україні, але це лише тимчасово, переконаний він. "Росія зрештою відродить свою військову машину і відбудує свої збройні сили", – каже командувач бельгійської армії.
"Вони вже показали, що у них є бажання напасти на сусіда. Ми повинні переконатися, що у нас є спроможність запобігти повторенню цього, і продемонструвати що ми готові контратакувати, якщо це буде необхідно", – наголосив Хофман.
Зазначимо, що Молдова межує з Україною, а частина країни – Придністров'я – вже давно перебуває під контролем російського контингенту. Кишинів стурбований тим, що Молдова може стати наступною російською мішенню.
Секретний космічний корабель Китаю запустив на орбіту відразу шість невідомих об'єктів. Деякі випромінюють сигнали
Під час своєї третьої місії, запущеної лише кілька днів тому, китайський багаторазовий роботизований космічний літак «Шеньлун» (або «Божественний дракон») викликав інтерес з боку світової спільноти.
Як з’ясувалося, під час запуску на орбіту було виведено шість загадкових об'єктів, позначених як ОБ'ЄКТ A, B, C, D, E і F. Фахівці зазначають, що деякі з них випромінюють сигнали, що стали предметом уваги аматорських космічних апаратів по всьому світу, передає NV, інформує UAINFO.org.
Згідно з даними астронома-любителя Скотта Тіллі, ОБ'ЄКТ A проявляє себе особливо цікаво, випромінюючи сигнали, аналогічні попереднім місіям «Шеньлун». Це явище викликає додаткові запитання щодо характеру цих об'єктів та їхнього можливого зв’язку з китайським космічним проєктом.
ОБ'ЄКТИ D і E, з іншого боку, випромінюють нічого не значущі сигнали-заповнювачі без супровідних даних. Тільї підкреслює нестабільність цих сигналів, зазначаючи, що вони не зберігаються надовго, що робить їхнє спостереження складнішим.
Фахівці аналізують сигнали і доходять висновку, що викиди надходять або від об'єктів, або від їхнього близького оточення. Цей висновок робиться на основі спостережень за траєкторіями об'єктів у небі та унікальної модуляції сигналів, яку бачили тільки під час попередніх місій китайських космічних літаків.
Ця місія «Шеньлун» викликає інтерес не лише своїми загадковими об'єктами, а й своєю зміненою радіоповедінкою порівняно з попередніми місіями. Фахівці, такі як Тіллі, закликають до додаткового спостереження за об'єктами, особливо за A, D і E.
Новим роком у СРСР заміщали Різдво. Дослідниця Музею Івана Гончара – про традиції зимових свят в Україні
Коли Україна відзначатиме зимові святки після переходу на новий церковний календар, чи ставили наші предки ялинку на Різдво, та звідки взявся Дід Мороз на новорічному святі, розповідає етнологиня Ярослава Музиченко.
З 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новий церковний календар для відзначення нерухомих свят. Тепер більшість свят будуть у календарі на 13 днів раніше, ніж це було до переходу. До прикладу, Різдво святкуватиметься 25 грудня, а не 7 січня, а свято Миколая в Україні уже відзначили 6 грудня, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.ua.
Новий рік традиційно розпочинається 1 січня, а закінчується 31 грудня. Усі зимові святки триватимуть з 24 грудня до 6 січня, пояснює Ярослава Музиченко — етнологиня, наукова співробітниця Національного центру народної культури Музей Івана Гончара. Адже Свято Маланки відтепер відзначається 31 грудня, свято Василя — 1 січня. А Богоявлення, воно ж — Водохреща, або Йордан — 6 січня.
У інтерв'ю NV Ярослава Музиченко розповідає, в чому різниця між григоріанським, юліанським і новоюліанським календарями, як трансформувалися новорічні та різдвяні традиції з плином історії, й чи є для нас рідною святкова ялинка.
Про перехід з одного календаря на інший
Юліанський календар був введений у 45 році до Христової ери за наказом давньоримського державного і політичного діяча Юлія Цезаря. Це був перший у Римі сонячний календар. Його метою було зафіксувати точку зимового сонцестояння — саме до неї прив’язували велике свято сатурналій та «Нескореного Сонця». Раніше, коли людство жило за місячним календарем, ця дата була плаваючою.
Цей календар був неточним і щороку відставав від сонячного року на 11 хвилин. І врешті за тисячоліття 25 грудня відставало від свого астрономічного первня вже на 10 днів. Дата ця була такою важливою, тому що до неї приурочили свято Різдва Ісуса Христа. У принципі, ніхто не знає, коли саме він народився. Але свято Різдва поєднали зі стародавнім святом на честь зимового сонцестояння, воно починається 21 грудня і триває кілька діб. Тоді ніч найдовша в році, а день — найкоротший. Аж раптом 25 грудня світловий день збільшується на одну хвилину. Тисячоліття тому люди були дуже вражені цим природним явищем, й стали вважати, ніби це народження нового сонця. Вони дуже чекали цього моменту — вважали, що цей день — благословенний: треба дарувати подарунки, загадувати бажання, прикрашати дім.
Позаяк це свято було вже настільки звичним, що заборонити його було неможливо, церква пристосувала до цієї дати свято Різдва Ісуса Христа. У молитвах, у різдвяному тропарі, тобто в короткій церковній пісні, яка співається на Різдво, Ісуса стали називати «Сонцем правди». На цьому календарі, юліанському, жила і Римська імперія, і Візантія, яка вже мала свою державність. У 1582 році Папа Римський Григорій ХIII зініціював реформу календаря. Було введено так званий григоріанський календар.
TAYANNA прокоментувала свій дует з Вірою Брєжнєвою і відповіла, як відреагувала на хейт
Українська співачка TAYANNA прокоментувала нещодавній вихід пісні "Вишиванка" у дуеті з виконавицею Вірою Брежнєвою.
Так, артистка розповіла історію, як зародилася ідея заспівати з Вірою разом. Ба більше, TAYANNA зізналася, що сама стала ініціаторкою дуету з Вірою, інформує UAINFO.org з посиланням на ТСН.
"Є люди, які багато говорять, і є люди, які багато роблять. Моя ідея була заспівати разом. Я написала їй і кажу: "Я придумала проєкт, хочу українські пісні співати". А вона каже: "Класно! Давай!". І вона обрала цю пісню "Вишиванка", – розповіла TAYANNA в програмі "Пекельні Борошна".
Також вона відповіла, як відреагувала на хейт українців після появи такого неочікуваного об'єднання з артисткою. TAYANNA запевнила, що її це аж ніяк не зачепило, бо вона завжди "слухає серцем і ніколи не читає коментарі хейтерів".
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube