Телескоп Джеймс Вебб виміряв швидкість розширення Всесвіту і лише підтвердив найбільшу проблему в космології. Отримані дані узгоджуються з результатами, які раніше представив Габбл.
Навколишній Всесвіт може здаватися незмінним, але це ілюзія. Насправді об'єкти в ньому віддаляються з колосальною швидкістю. Остання відома як постійна Габбла, або H0. Ось тільки точно виміряти цей показник раніше не вдавалося. Різні методи давали результати, які відрізнялися між собою. Така розбіжність отримала назву "габблівське протиріччя" , інформує UAINFO.org з посиланням на NV.ua.
Один із методів вимірювання ґрунтується на обчисленні відстаней до об'єктів з відомою власною яскравістю, наприклад, до наднових або зірок класу цифеїди. Другі випромінюють світло, яке коливається з регулярністю, що залежить від яскравості об'єкта. Вимірювання проводилися неодноразово, але всі дані отримано від одного джерела — телескопа Габбл. Це підвищувало ризик, що в результати могла закрастися певна недостовірність.
Читайте також: Так народжуються золото і платина. Телескоп імені Джеймса Вебба зафіксував найпотужніший вибух у Всесвіті
Сумніви викликав пил, що затуляє світло в оптичному спектрі. Для точніших даних були потрібні вимірювання в ближній інфрачервоній області. І для цього використовували телескоп Джеймс Вебб. Астрофізик Адам Рісс з Інституту досліджень космосу за допомогою космічного телескопа (STScI) та Університету Джонса Гопкінса зі своєю командою відкалібрували прилад за світністю змінних цефеїд. Потім вони спостерігали за 320 зірками згаданого класу, що дало змогу значно зменшити шум порівняно з даними Габбла.
Однак результати все одно збіглися. Телескоп Джеймс Вебб показав, що Н0 становить 73 кілометри на секунду на мегапарсек. Раніше такі самі вимірювання вдалося отримати за допомогою Габбла, попри шум. Із чим пов’язаний такий колосальний показник, астрономи не знають. Одна з версій — негативний тиск темної матерії, який прискорює розширення Всесвіту.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube