Легендарний стрибун із жердиною Сергій Бубка 17 років очолював Національний олімпійський комітет України, заробивши серйозний авторитет у світі спорту, але після початку повномасштабної війни з Росією олімпійський чемпіон розчарував дуже багатьох своїм незрозумілим мовчанням, коли треба було сурмити про нашу трагедію, і вкрай слабкою позицією щодо РФ.
OBOZREVATEL вирішив з'ясувати, які претензії в українців до Бубки, включно з відсутністю хоч якоїсь реакції на прагнення Міжнародного олімпійського комітету повернути РФ і Білорусь у світовий спорт, а також сімейний бізнес на окупованій території Донецької області, інформує UAINFO.org.
ДЕ БУБКА? Від головного олімпійця країни чекали жорсткої та чіткої реакції одразу ж після перших бомбардувань українських міст та танків у Херсоні та на підступах до Києва. Однак Бубка мовчав до 28 лютого, коли МОК, ФІФА та УЄФА усунули всіх спортсменів із РФ від змагань під своєю егідою. Але при цьому в словах голови НОК не було жодного натяку на засудження Росії та нелюдів у Кремлі.
Вулиця Вокзальна у Бічі у березні 2022 року. Джерело: Офіс президента України
"Війна має припинитися, мир і людство повинні перемогти", – йшлося у вкрай розмитій цитаті Бубки на сайті НОК. Адже можна було згадати, що РФ має негайно вивести свої війська з території України, інакше не дуже зрозуміло, хто винен у тому, що відбувається.
Також підписа Сергія Бубки не знайшли під листом, який українські спортсмени відправили до Міжнародного олімпійського комітету із закликом усунути російських та білоруських атлетів та офіційні особи від участі у Паралімпіаді-2022, а також виключити їхні НОКи з МОК.
Спортсмени чекали від легенди світового спорту чіткої позиції за умов кровопролитної війни. І не розуміли його затятого мовчання. Зокрема, не стримався олімпійський чемпіон з греко-римської боротьби та депутат ВР Жан Беленюк.
"Позиція НОК незрозуміла в принципі. Поляки публічно займають по відношенню до Росії жорстку позицію аж до усунення, поки після закінчення війни агресором не будуть компенсовані всі збитки, завдані нашій країні. А що думає НОК, ніхто не знає… Я не знаю, де Бубка. Але гадаю, що головний олімпієць має бути зі своїми спортсменами в такі кризові моменти для країни", – сказав Беленюк в інтерв'ю FanDay.
Жан Беленюк приїхав до бійців спецзгону "Старі перці". Джерело: Aspe News
Після цього були бомбардування пологового будинку та драмтеатру в Маріуполі, нескінченні обстріли Харкова та Чернігова, шок після звільнення Бучі та Ірпеня, пекло на вокзалі у Краматорську. Але президент НОК наполегливо зберігав мовчання, не називаючи Росію ані терористом, ані окупантом, ані навіть агресором. І в середині квітня 2022-го терпець урвався у призерки ОІ у потрійному стрибку та депутатки ВР Ольги Саладухи.
На Маріупольський драмтеатр росіяни зкинули бомби та вбили сотні людей. Джерело: ВПС
Атака на вокзал у Краматорську
"Назвати ворога ворогом, війну війною, окупацію окупацією – це те, що українські спортсмени хотіли почути від керівництва Національного олімпійського комітету ще в перші дні вторгнення Росії. І, на жаль, цього не сталося досі! Ще 27 лютого спортивна спільнота України розпочала озвучувати чітку вимогу – виключити РФ і Білорусь із МОК та міжнародних федерацій. Але Сергій Бубка досі не озвучив чіткої позиції з цього приводу, а НОК не ухвалив жодного рішення, звернення", – заявила легкоатлетка.
Ольга Саладуха у ВР. Джерело: Facebppk Ольги Саладухи
"Дуже хотілося, щоб головними організаторами спортивного фронту були український НОК та Міністерство молоді та спорту. Виглядає досить дивним, коли навіть традиційно нейтральна Швейцарія виступає з різкими заявами, а НОК України мовчить чи каже щось невиразне", – відрізала депутатка.
Також Саладуха стверджувала, що під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань молоді та спорту, на якому обговорювали пакет нових санкцій проти Росії, Бубка "засоромився вимовити слово "війна", визнати РФ агресором та засудити окупацію українських міст та сіл". Крім того, він запропонував натуралізувати деяких російських спортсменів, які "рятуючись від санкцій, раптово захотіли виступати під нашим прапором".
Сергій Бубка на змаганнях. Джерело EPA
Після подібної критики наприкінці квітня Бубка нарешті дав інтерв'ю з реакцією на те, що сталося, розповів, що зустрів вторгнення в Києві, регулярно контактував з президентом МОК Томасом Бахом, а потім розповідав, як з іншими біженцями 28 лютого евакуювався поїздом до Львова, а далі – до Ужгорода та за кордон.
"Я відчув себе біженцем, я був готовий, знаєте, скинути все і просто залишити рюкзак з документами на перетині кордону, тому що ніколи не знаєш, що може статися за хвилину. Це дуже важко і дуже боляче. Усю свою енергію я витратив на роботу, щоб врятувати життя та врятувати український олімпійський рух", – розповідав Бубка, але знову ніде не прозвучало засудження чи хоча б згадування Росії як агресора.
Звичайно, ще тут можна запитати, як президента НОК випустили з України 28 лютого? Адже йому було ще 58 років, лише двоє дітей і ті – давно повнолітні… Але заради справедливості варто зазначити, що після цього Бубка повертався до Києва, зустрічався зі спортсменами на олімпійській базі в Кончі-Заспі у квітні 2022-го. Але особистої жорсткої позиції щодо Росії від нього досі не дочекалися.
Сергій Бубка втішає Ганну Різатдінову. Джерело: НОК
МОВЧИТЬ У МОНАКО. Легендарний стрибун з жердиною керував НОК з 2005 року, замінивши на цій посаді Віктора Януковича, але в листопаді 2022-го Бубка відмовився боротися за новий термін біля керма українського спорту і тепер перебуває за кордоном, переважно на Лазурному березі в Монако, де український функціонер має нерухомість та мешкає його дружина.
Колишній легкоатлет є членом Міжнародного олімпійського комітету, однак, маючи таку арену для підтримки України та посилення санкцій щодо Росії, він практично не дає інтерв'ю та не закликає до ізоляції атлетів із РФ. І тут згадується історія 2016 року, коли після масових російських махінацій із допінг-пробами збірну з "триколором" пропонували усунути від Олімпіади в Ріо. Але Бубка виступив на їхню підтримку.
Бубка прийняв естафету Олімпійського вогню. Джерело: Facbook МОК України
Російські спортсмени на ОІ у Ріо
Тоді глава українського НОК заявив, що потрібно захищати чистих атлетів від будь-яких форм масової ізоляції: "Всі учасники махінацій повинні отримати справедливі покарання. Але нормальні спортсмени не повинні страждати через це і пропускати змагання". Погодьтеся, це ж майже сьогоднішня риторика президента МОК Баха щодо "нейтральних" атлетів з РФ. А представники російського спорту тоді з радістю скрізь сурмили, що Бубка на їхньому боці.
Сергій Бубка та Ттяна Навка на Всесвітньому Олімпійському форумі у Москві. Джерело: Instagram Тетяни Навки
На жаль, ми не почули обурень або будь-якої іншої реакції колишнього голови НОК після того, як 28 березня МОК на чолі з Томасом Бахом рекомендував допустити до міжнародних змагань росіян і білорусів, які не "підтримують війну".
"Основний фронт – це робота на рівні Міжнародного олімпійського комітету. А я хочу ще раз наголосити, що у нас є представники, які є членами МОК – Сергій Бубка, який нічого не коментує на цю тему. Мені дуже прикро, як спортсмену та олімпійцю, спостерігати за цим", – зазначив Жан Беленюк.
Президент МОК Томас Бах та Володимир Путін
Російські спортсмени-військові. Джерело: sports.ru
"Де пан Бубка, який входить до МОК. Куди він знову зник? Де якісь заяви від нього? Дії?" – обурився після рекомендацій щодо допуску росіян відомий український скелетоніст Владислав Гераскевич в інтерв'ю sport24.ua.
До речі, той самий же Гераскевич зовсім не здивований поведінкою Бубки, оскільки свого часу легендарний легкоатлет був сусідом, а потім і радником президента України Віктора Януковича, який потім втік, а також перебував у Партії регіонів.
"Хоча про Бубку можна було й раніше здогадатися, що з ним щось не так. Якщо його брат у так званій "ДНР" їхні прапори шиє, а сам Сергій Назарович – сусід та близький друг Януковича, то, напевно, треба було ретельніше перевіряти. Сподіваюся, надалі таких помилок не буде і наш спорт стане чистішим", – вважає перший скелетоніст України.
Владислав Гераскевич. Джерело: Вікіпедія
ЗВ'ЯЗКИ У ДОНЕЦЬКУ. На мовчання Бубки може пролити світло також знаходження його рідних в окупованому Донецьку: "Моїй хворій мамі 85, вона не може рухатися. Про неї піклується мій старший брат, вони в Донецьку. Вони не можуть виїхати. Ви повинні зрозуміти – це все, що я можу сказати".
Але давайте будемо чесними, з можливостями Бубки забрати рідних із "ДНР" можна було вже давно. Однак він не поспішав цього робити. І, швидше за все, через сімейний бізнес на окупованій території.
Вадим Гутцайт, Тосам Бах і Сергій Бубка. Джерело: Укрзалізниця
Як показала низка журналістських розслідувань, "Спортивний клуб Сергія Бубки", який проводив у Донецьку знамениті змагання "Зірки жердини", виявився не лише спортивним бізнесом. За інформацією аналітичного сервісу Youcontrol, він продовжував працювати після окупації шахтарської столиці Росією у 2014 році й навіть після початку повномасштабної війни. І функціонує досі.
За сімейний бізнес у "ДНР" відповідає брат олімпійського чемпіона Василь Бубка, який був керівником ТОВ "Шахтарський комбікормовий завод", тоді як сам Шахтарськ уже 9 років перебуває під контролем бойовиків "республіки". Наприкінці 14 року брат Сергія Бубки навіть засвітився на святкуванні "дня прапора "ДНР".
Бізнесмен Василь Бубка заправляє і "наших", і "ваших". Джерело xsport.ua
А "Спортивний клуб", по даним Youcontrol, працюючи з окупантами, під різними брендами в різний час займався оптовою та роздрібною торгівлею паливом та продуктами харчування, виробництвом хліба, хлібобулочних та кондитерських виробів, наданням поліграфічних послуг, операціями з нерухомістю, меблями та розміщенням реклами.
Сергій Бубка. Джерело: НОК України
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube